Výstava Alfons Mucha: Květinové světy od května do října na zámku

květen 2023

Od 11. května mohou návštěvníci Slovanské epopeje zhlédnout novou výstavu, která je součástí Muchovy stezky. K vidění bude do října letošního roku. 

Pod názvem Alfons Mucha: Květinové světy se věnuje Muchovým ikonickým dílům s květinami, které jsou jednou z nejcharakterističtějších součástí Muchova grafického stylu, jenž se stal synonymem secese v Paříži Belle Époque. 

Výstavy jsou k vidění na čtyřech místech: v Ivančicích, Hrušovanech nad Jevišovkou, Moravském Krumlově na zámku a nově poprvé v zahraničí v Piešťanech na Slovensku. Tyto místa mají zvláštní vazby na život a umění Alfonse Muchy. Výstavy budou k vidění do 31. října 2023. Výstavy Alfons Mucha: Květinové světy představí celkem 118 uměleckých děl Alfonse Muchy. Výstava v Moravském Krumlově je k vidění jako součást prohlídky Slovanské epopeje. 

V loňském roce probíhala série výstav Nadčasový Mucha: Spojení světů, která mapovala znovuzrození Alfonse Muchy od 60tých let 20.století, kdy došlo k opětovnému zpopularizování Muchova zapomenutého díla v západní Evropě a na západním pobřeží USA (street art, móda, psychedelické umění, květinové děti, přebaly alb rockových kapel, japonské komiksy). 

Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a formálně byl potvrzen Memorandem o spolupráci při prezentaci odkazu a díla Alfonse Muchy a spojuje místa významně spojená s životem umělce. Stalo se tak během slavnostního večera k návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova 10. září 2021.

„Jsem moc rád, že s našimi partnery můžeme představit příběh malého chlapce z Ivančic, který ovlivnil světové dějiny umění. Příběh kluka z Moravy, ale také Evropana a světoobčana,“ říká Marcus Mucha, pravnuk Alfonse Muchy a výkonný ředitel Nadace Mucha.