Na Slovanskou epopej zavítalo v roce 2022 přes 52 000 návštěvníků

leden 2023

Přes padesát dva tisíc návštěvníků zhlédlo v roce 2022 Slovanskou epopej na zámku v Moravském Krumlově. Od letních prázdnin se návštěvníkům rozšířila turistická nabídka. 

 Po náročné rekonstrukci jižního křídla zámku včetně věže otevřelo město nové prohlídkové okruhy – Šlechtické komnaty a Věž. Zájemci si také mohou prohlédnout expozici Tunelem do 20. století, za kterou stojí Ústav pro studium totalitních režimů. Tuto možnost využilo přes sedm tisíc návštěvníků. „Do Moravského Krumlova se sjíždějí lidé z celé České republiky i ze zahraničí. Jsou mezi nimi jednotlivci, rodiny, ale také zájezdy seniorů a školní kolektivy. Ve spolupráci s Nadací Mucha jsme se v létě zapojili do série výstav Nadčasový Mucha: Spojení světů. Zámek se stal centrem kulturních akcí a jsem velmi rád, že je o ně zájem,“ popsal senátor a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. 

 

Novinky roku 2022

Na zámek se v průběhu roku přemístilo Informační centrum, které vzniklo v nově opravených zámeckých prostorách. Na jednom místě tak turisté pořídí vstupenky na Slovanskou epopej, na zámecké okruhy a získají také další tipy na výlety po městě a jeho okolí. 

Od podzimu přibyla možnost prohlídky Slovanské epopeje s audioprůvodcem. V druhé polovině roku specialisté z Google digitalizovali Muchova plátna v ultravysokém rozlišení, Slovanská epopej se tak stala součástí první české digitální sbírky projektu Google Arts & Culture. Od listopadu se návštěvníci Slovanské epopeje mohou podívat také na expozici Musea Kampa, která se nachází na zámku.  

 

Kulturní programy na zámku 

Návštěvníci Slovanské epopeje si roce 2022 mohli vybrat také ze zajímavých kulturních akcí na zámku a ve městě. Velký úspěch měl první ročník Masopustu na zámku a Velikonoc na zámku. Zájem upoutaly také Pohádkové Vánoce, Večerní vánoční prohlídka zámku a Mikuláš na zámku. 

 

Zámek v Moravském Krumlově plánuje celoroční provoz

Na Slovanskou epopej i zámecké okruhy mohou návštěvníci celoročně. Kromě prvních dvou týdnů v lednu 2023 bude zámek s expozicemi otevřený celý rok (každý den v týdnu vyjma pondělí). Aktuální provozní doba a kulturní akce najdou návštěvníci na webu mucha-epopej.cz.