Náhrobek Jicchakův
Zdejší nejstarší náhrobky patří typově do skupiny aškenázských náhrobků, které jsou charakteristické pro střední Evropu. Tyto náhrobky mají specifické rysy jako jsou jednoduchý tvar a materiál – nejčastěji pískovec. Na místním hřbitově můžeme vidět i mladší náhrobky z žuly či mramoru.
Co je na náhrobcích?
Většina náhrobků na zdejším hřbitově obsahuje nápis v hebrejštině. Z 19. století se zde dochovaly náhrobky s nápisy v německém jazyce, jeden náhrobek je napsaný česky. Obsahem nápisu je jméno zesnulého, jméno otce a datum úmrtí podle židovského kalendáře. Obsahem epitafu bylo chvalořečení o dobrých vlastnostech a skutcích zesnulých, v pozdější době se obsahem stává vyjádření smutku pozůstalých. Ve spodní části je vepsána zkratka TNCBH, která se čte jako tanceva, což můžeme přeložit jako: Nechť je jeho duše pojata do svazku věčného života.
Překlad Jicchakova náhrobku
Nápis začíná datem 5. sivan 452, který představuje datum 10. května 1692.
Citace: Kámen tento, který zesnulému bude náhrobkem a svědkem. Zde je uložen primas gacin, ctěný rabi Jicchak, syn učitele rabi Jisraele, knížete levitů. Jeho dům byl také otevřen chudému, ze svého chleba dal potřebnému a také jednal správně. Nechal opravit zeď hřbitova. V zásluze této, nechť je jeho duše pojata do svazku věčného života.
Symbol konvičky ve vrchní části náhrobku nám sděluje, že zesnulý patřil mezi levity. Pojďme si nyní něco málo říci o tradičních symbolech. Po cestě podél zdi si můžete některé z nich prohlédnout.